Gdy odebrałam telefon w środę 16 października od Agnieszki z DDTVN mój świat zawirował! Jednocześnie czułam ogromną radość, podekscytowanie, dumę, ale i strach przed wystąpieniem na żywo w najbardziej popularnym programie śniadaniowym w kraju i w mojej ulubionej stacji telewizyjnej! Aga zaprosiła mnie do telewizyjnego świata na rozmowę z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem o obecnej roli świadka na ślubie i weselu. Czasu było niewiele bo rozmowa miała odbyć się już w najbliższy piątek! Pełna emocji i niedowierzania w to co ma się wydarzyć zaczęłam się przygotowywać. Napisałam tekst, wybrałam się do fryzjera i z pomocą Laury z Laurelli dobrałam stylizację, aby godnie prezentować się na kanapie na 9 piętrze. Byłam gotowa! W piątek z samego rana udałam się do studia Dzień Dobry TVN, gdzie zostałam umalowana oraz uczesana. Na planie panowała cudowna atmosfera! Wszyscy byli przyjaźnie nastawieni, weseli oraz życzliwi. Gdy nadeszła godzina zero, na trzęsących się nogach zajęłam miejsce na beżowej kanapie z kolorowymi poduchami, gdzie 6 minut minęło mi jak 5 sekund. To było niesamowite doświadczenie i spełnienie marzenia, o którym nawet nie śmiałam pomyśleć <3

 

Świadkowie to jedni z ważniejszych gości na ślubie i weselu, którzy są wsparciem dla pary młodej. Bycie świadkiem to ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Rola świadka na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Obecnie nie są oni zaangażowani tak bardzo w sprawy organizacyjne, pełnią bardziej funkcję honorową i reprezentacyjną. Śluby i wesela organizowane z pomocą wedding plannera nie wymagają dużego zaangażowania świadków podczas przygotowań, jednak podczas samego dnia ślubu są oni prawą ręką nie tylko pary młodej ale też konsultantki ślubnej. W dniu ślubu główną rolą świadków jest złożenie podpisów na dokumentach potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego. Ich obecność jest niezbędna do zawarcia związku małżeńskiego. Gdy para młoda chce wyróżnić więcej bliskich sobie osób to może oprócz świadków dobrać druhny i drużbów (w dowolnej liczbie), dzięki czemu stają się oni częścią ślubnego orszaku i są w pobliżu pary młodej.
Świadkowie w dniu ślubu są wsparciem pary młodej, towarzyszą młodym od samego rana – od przygotowań. Na ślubach, które organizuje wedding planner wszystko odbywa się zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem, dlatego świadkowie tego dnia są też prawą ręką konsultantki ślubnej i również dopilnowują, aby wszystko odbywało się zgodnie z wcześniej ustalonym planem, tak aby nie wprowadzać niepotrzebnego stresu i pośpiechu i aby para młoda mogła w pełni cieszyć się tym dniem.
Świadek w dniu ślubu pełni również rolę stróża obrączek, co jest często dla niego dość stresujące. Obowiązkiem świadków, bardzo przyjemnym obowiązkiem, jest zorganizowanie wieczoru kawalerskiego oraz wieczoru panieńskiego dla narzeczonych. Świadkowa wspiera przyszłą pannę młodą podczas wyboru sukni ślubnej, a w dniu uroczystości
czuwa nad jej strojem i wyglądem. Świadek może wznieść toast, podczas którego powie kilka słów o parze młodej, jednak należy pamiętać, aby zachować zasady savoir – vivre, które mówią o hierarchii we wznoszeniu toastów, więc jeśli toast będą chcieli wznieść rodzice pary młodej czy młoda para, to toast świadka powinien nastąpić po nich.
Świadkowie oraz druhny i drużbowie (jeśli są) towarzyszą parze młodej podczas życzeń składanych przez gości. Odbierają prezenty, kwiaty oraz telegramy, a następnie składują je w bezpiecznym miejscu.
Formalnie rzecz biorąc świadków powinno być dwoje – zazwyczaj jest to kobieta i mężczyzna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby było to dwóch mężczyzn lub dwie kobiety. W dokumentach potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego figurują dwa nazwiska.
Aby zostać świadkiem nie trzeba być ochrzczonym, nie trzeba przystępować do spowiedzi i komunii świętej, można być innego wyznania lub ateistą. Świadkiem może być również obcokrajowiec, jednak w przypadku ślubu cywilnego powinien znać język polski. W momencie gdy świadek nie zna polskiego języka, to konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego (należy wtedy uzyskać zgodę kapłana udzielającego ślubu). Wbrew starym przesądom świadkiem może być również osoba po rozwodzie. Funkcji świadka na ślubie nie może pełnić osoba niepełnoletnia, osoba chora umysłowo, ani osoba która jest jednocześnie głucha i niewidoma. Zatem jedynym oficjalnym wymogiem , jaki musi spełnić świadek jest pełnoletniość i posiadanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
Role świadków zarówno w Polsce jak i za granicą niczym specjalnym się nie różnią. W każdym kraju są to osoby, które tego dnia wspierają młodych, są gośćmi honorowymi, pomagają rozwiązywać pojawiające się podczas tego dnia problemy.
Świadkowie za każdym razem bardzo mnie rozczulają swoją postawą, zaangażowaniem, opiekuńczością i ciepłem. W 90% przypadków są to odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu, a swoją postawą udowadniają, że nikt inny nie naddawał by się na to stanowisko tak bardzo jak oni. Świadkowie zazwyczaj zaskakują parę młodą przygotowanymi specjalnie dla nich niespodziankami. Może to być nagrany filmik ze wspomnieniami ich przyjaźni, w ramach niespodzianki wykonują jedną piosenkę w kościele śpiewając i grając na gitarze, organizują zabawę w ulubiony teleturniej pary młodej. Takie gesty i zaangażowanie świadków udowadniają, iż są to odpowiednie osoby na tym miejscu, blisko związane z młodymi i znające ich najczęściej od najmłodszych lat.

Materiał filmowy pochodzi ze strony https://dziendobry.tvn.pl/a/jak-byc-wzorowa-swiadkowa-i-idealnym-swiadkiem-na-slubie-i-weselu

Kategorie: telewizja