Słowniczek ślubnych pojęć

Wraz z Bagatelką będę tworzyć dla Was cykl ślubnych porad, które systematycznie będę tu publikować. Mam nadzieję, iż porady te ułatwią Wam proces przygotowań i podpowiedzą wiele ciekawych rozwiązań. Dziś chciałabym Was zaznajomić ze słowniczkiem ślubnych pojęć, których będę używać w kolejnych wpisach.
first look – jest to moment, gdy pan młody po raz pierwszy ujrzy swoją przyszłą żonę w sukni ślubnej. Osobiście jest to jeden z moich ulubionych momentów Waszego dnia – magiczny, bardzo intymny i wzruszający. Warto zagospodarować w całym tym ślubnym biegu 10-15 minut tylko dla siebie.
save the date – jest to zawiadomienie o ślubie wysyłane przed oficjalnym zaproszeniem. Może mieć formę papierową lub elektroniczną. Save the date zawiera jedynie datę Waszego ślubu, bez szczegółów związanych z miejscem czy godziną ceremonii.
korkowe – dodatkowa opłata pobierana przez lokale weselne za możliwość wniesienia swojego alkoholu. Opłata ta jest naliczana za osobę lub za butelkę. Wysokość korkowego w zależności od lokalu wynosi od 5,00 PLN do 35,00 PLN.
talerzykowe/tortowe – dodatkowa opłata pobierana przez lokale weselne za możliwość wniesienia swoich słodkości lub tortu. Opłata ta naliczana jest za osobę (gościa) i wynosi od 5,00 PLN do 15,00 PLN.
RSVP – jest to skrót od francuskiego répondez s’il vous plaît, w dosłownym tłumaczeniu proszę odpowiedzieć. RSVP umieszczacie na zaproszeniach, gdy oczekujecie potwierdzenia przybycia gości na Wasz ślub czy wesele.
ślub konkordatowy – jest to połączenie ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym. Jest to ślub wywołujący zarówno skutki cywilne jak i kanoniczne, uznawany zarówno przez prawo polskie i kościelne. Możliwy w Polsce od 1998 roku.
ślub humanistyczny – jest to ślub „skrojony” pod daną parę młodą, bardzo osobisty, prowadzony przez mistrza ceremonii. Ślub humanistyczny nie posiada mocy prawnej. Często łączony jest ze ślubem cywilnym, dzięki czemu krótki i bezbarwny ślub cywilny nabiera indywidualnego i osobistego charakteru.
korsarz – jest to ozdoba z kwiatów nakładana na nadgarstek, w formie bransoletki lub przypinki. Dzięki takiej ozdobie możecie wyróżnić na swoim ślubie bliskie Wam osoby – świadkową, druhny oraz mamy. Coraz częściej na korsarz decydują się również panny młode.
winietka – wizytówka z imieniem i nazwiskiem lub ksywką gościa weselnego znajdująca się na stole. Dzięki winietkom Wasi goście wiedzą, gdzie przy stole zająć swoje miejsce. Winietki stanowią ozdobę stołu i ważne, aby nawiązywały do stylu wesela oraz do dekoracji. Winietki mogą być papierowe, drewniane, wykonane z kamienia lub pleksi.
hoop bukiet – jest to bukiet na kole wykonany z plecionki suchych gałęzi, ozdobiony żywymi kwiatami i bluszczem. Taką nowoczesną formę bukietu panna młoda podczas składania przysięgi małżeńskiej może przewiesić sobie na przedramieniu lub odwiesić na oparcie krzesła jak torebkę.
topper – ozdoba na tort wykonana z drewna lub pleksi. Topper zastępuje tak bardzo popularne dawniej figurki ustawiane na szczycie tortu. Zrobiony na zamówienie może zawierać Wasze imiona, datę ślubu lub ulubiony cytat.
candy bar – jest to miejsce, w którym znajdują są słodkości – ciasta, babeczki, tartaletki, monoporcje, mini bezy, makaroniki, cukierki. Candy bar (słodki stół) pozwala pięknie wyeksponować słodkości bez konieczności podawania ciast na stołach.

 

Kategorie: poradnik

Powiązane Posty

poradnik

Apele Grzelki ślubów planerki

Apele Grzelki ślubów planerki Co powiecie na cykl porad dotyczących ślubnych tematów? Będą to wskazówki dla Par Młodych, ale również porady dla gości weselnych. Chcę w swoich apelach przekazać Wam ważne informacje, porady, często dotyczące Czytaj więcej…

moje realizacje

Koordynacja dnia ślubu i wesela

Koordynacja dnia ślubu i wesela skierowana jest do tych z Was, którzy przygotowali wszystko sami, mają już wybranych podwykonawców, a moja praca polegać będzie na skoordynowaniu Waszego dnia ślubu i wesela, dopilnowaniu, aby wszyscy zaangażowani Czytaj więcej…

poradnik

Wizyta w salonie sukien ślubnych

Wizyta w salonie sukien ślubnych jedne z nas raduje, a inne przyprawia o ból głowy. W dniu ślubu chcemy wyglądać wyjątkowo i jednocześnie czuć się komfortowo, dlatego tak wiele czasu poświęcamy na poszukiwania tej jedynej Czytaj więcej…