Słowniczek ślubnych pojęć

Wraz z Bagatelką będę tworzyć dla Was cykl ślubnych porad, które systematycznie będę tu publikować. Mam nadzieję, iż porady te ułatwią Wam proces przygotowań i podpowiedzą wiele ciekawych rozwiązań. Dziś chciałabym Was zaznajomić ze słowniczkiem ślubnych pojęć, których będę używać w kolejnych wpisach.
first look – jest to moment, gdy pan młody po raz pierwszy ujrzy swoją przyszłą żonę w sukni ślubnej. Osobiście jest to jeden z moich ulubionych momentów Waszego dnia – magiczny, bardzo intymny i wzruszający. Warto zagospodarować w całym tym ślubnym biegu 10-15 minut tylko dla siebie.
save the date – jest to zawiadomienie o ślubie wysyłane przed oficjalnym zaproszeniem. Może mieć formę papierową lub elektroniczną. Save the date zawiera jedynie datę Waszego ślubu, bez szczegółów związanych z miejscem czy godziną ceremonii.
korkowe – dodatkowa opłata pobierana przez lokale weselne za możliwość wniesienia swojego alkoholu. Opłata ta jest naliczana za osobę lub za butelkę. Wysokość korkowego w zależności od lokalu wynosi od 5,00 PLN do 35,00 PLN.
talerzykowe/tortowe – dodatkowa opłata pobierana przez lokale weselne za możliwość wniesienia swoich słodkości lub tortu. Opłata ta naliczana jest za osobę (gościa) i wynosi od 5,00 PLN do 15,00 PLN.
RSVP – jest to skrót od francuskiego répondez s’il vous plaît, w dosłownym tłumaczeniu proszę odpowiedzieć. RSVP umieszczacie na zaproszeniach, gdy oczekujecie potwierdzenia przybycia gości na Wasz ślub czy wesele.
ślub konkordatowy – jest to połączenie ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym. Jest to ślub wywołujący zarówno skutki cywilne jak i kanoniczne, uznawany zarówno przez prawo polskie i kościelne. Możliwy w Polsce od 1998 roku.
ślub humanistyczny – jest to ślub „skrojony” pod daną parę młodą, bardzo osobisty, prowadzony przez mistrza ceremonii. Ślub humanistyczny nie posiada mocy prawnej. Często łączony jest ze ślubem cywilnym, dzięki czemu krótki i bezbarwny ślub cywilny nabiera indywidualnego i osobistego charakteru.
korsarz – jest to ozdoba z kwiatów nakładana na nadgarstek, w formie bransoletki lub przypinki. Dzięki takiej ozdobie możecie wyróżnić na swoim ślubie bliskie Wam osoby – świadkową, druhny oraz mamy. Coraz częściej na korsarz decydują się również panny młode.
winietka – wizytówka z imieniem i nazwiskiem lub ksywką gościa weselnego znajdująca się na stole. Dzięki winietkom Wasi goście wiedzą, gdzie przy stole zająć swoje miejsce. Winietki stanowią ozdobę stołu i ważne, aby nawiązywały do stylu wesela oraz do dekoracji. Winietki mogą być papierowe, drewniane, wykonane z kamienia lub pleksi.
hoop bukiet – jest to bukiet na kole wykonany z plecionki suchych gałęzi, ozdobiony żywymi kwiatami i bluszczem. Taką nowoczesną formę bukietu panna młoda podczas składania przysięgi małżeńskiej może przewiesić sobie na przedramieniu lub odwiesić na oparcie krzesła jak torebkę.
topper – ozdoba na tort wykonana z drewna lub pleksi. Topper zastępuje tak bardzo popularne dawniej figurki ustawiane na szczycie tortu. Zrobiony na zamówienie może zawierać Wasze imiona, datę ślubu lub ulubiony cytat.
candy bar – jest to miejsce, w którym znajdują są słodkości – ciasta, babeczki, tartaletki, monoporcje, mini bezy, makaroniki, cukierki. Candy bar (słodki stół) pozwala pięknie wyeksponować słodkości bez konieczności podawania ciast na stołach.

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Przygotowania do ślubu zacznijcie od razu po zaręczynach, ponieważ terminy u wielu podwykonawców zarezerwowane są nawet dwa lata do przodu. Aby uniknąć stresu w dniu ślubu, należy otoczyć się ludźmi, którzy zostaną wybrani przez Was świadomie. To oni będą Wam towarzyszyć w dniu Waszego ślubu i wesela, i to w wielkiej mierze od nich zależy, jak Wasz dzień będzie wyglądał. Jeżeli zdecydujecie się na konsultantkę ślubną to właśnie ona przedstawi Wam najlepszych na rynku podwykonawców z danej dziedziny, stworzy szacunkowy kosztorys Waszej uroczystości i będzie pilnować ustalonego budżetu. Jeżeli jednak sami zdecydujecie się na organizację Waszego dnia, to w kolejnych postach będę Wam podpowiadać na co powinniście zwrócić uwagę, przy wyborze odpowiednich wykonawców. Dziś jednak skupmy się na terminach – kiedy jakich podwykonawców należy szukać.
Zaraz po zaręczynach lub podjęciu decyzji o ślubie:
– Sala, w której odbędzie się wesele.
– Fotograf
– Zespół/DJ
– Filmowiec
12 – 8 miesięcy do ślubu:
– Florystyka
– Dekoracja
– Tort i słodkości
– Barman
– Oprawa muzyczna ślubu
8 – 6 miesięcy do ślubu:
– Ślubna papeteria
– Makijażystka
– Fryzjerka
Pół roku do ślubu:
– Suknia ślubna
– Atrakcje weselne
– Auto
4 miesiące do ślubu:
– Podziękowania, prezenty dla gości
– Garnitur (szyty na miarę)
2 miesiące do ślubu:
– Nauka pierwszego tańca
1 miesiąc – 2 tygodnie do ślubu:
– Zakup alkoholu
– Stworzenie szczegółowego scenariusza dnia ślubu i wesela

Wybór lokalu

Wybór lokalu często definiuje i narzuca styl, w jakim zostanie zorganizowane wesele, dlatego jest to zazwyczaj bardzo ciężka decyzja. Wnętrza stodoły stworzone są dla stylu rustykalnego, pałacowe sale do powracającego stylu glamour, który jest trendem na rok 2020, a spichlerze i sale w sąsiedztwie natury idealnie nadadzą się do stworzenia wesela w stylu greenery. Najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę to smaczna kuchnia, pojemność sali decydująca o tym ilu gości będziecie mogli zaprosić oraz dostępność noclegów w obiekcie. Na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę:
1. Na dodatkowe koszty – dopytajcie czy obiekt pobiera opłatę za wynajęcie sali, czy doliczane jest korkowe lub talerzykowe. Ponadto zasięgnijcie informacji jaka jest opłata za organizację ślubu plenerowego i przygotowanie miejsca do uroczystości.
Dodatkowo, jeśli na sali stoją krzesła w pokrowcach, dowiedzcie się jaka jest opłata za ich wynajęcie. Ja osobiście pokrowcom mówię stanowcze NIE i uważam, że każde krzesło wygląda bez nich lepiej, ale jest to oczywiście kwestia gustu.
2. Na możliwość ustawienia stołów w obiekcie oraz ich rodzaj – stoły okrągłe, prostokątne. Pamiętajcie jednak, że często za okrągłe stoły pobierana jest również dodatkowa opłata.
3. Na liczbę kelnerów podczas przyjęcia, czyli na ile osób przypada jeden kelner. Najsprawniej obsługiwane są wesela, gdzie jeden kelner przypada na maksymalnie 10 osób – oczywiście im mniej osób, tym lepiej.
4. Na to, czy obiekt posiada agregat prądotwórczy oraz informację czy w razie awarii prądu da radę obsłużyć jednocześnie kuchnię oraz światła na sali i zespół bądź DJ.
5. Warto zasięgnąć informacji czy możecie dokonać modyfikacji w proponowanych przez lokal opcjach menu. Dodatkowo dopytajcie czy istnieje możliwość zorganizowania tematycznych stołów: wiejskiego, słodkiego, włoskiego, rybnego. Koniecznie umówcie się na obiad degustacyjny!
6. Dopytajcie, czy na terenie obiektu można zorganizować pokaz sztucznych ogni oraz wypuścić zapalone lampiony.
7. Poproście o prezentację zastawy stołowej, dopytajcie czy soki podawane są w szklanych dzbankach oraz czy lokal posiada coolery z lodem do serwowania alkoholu.
8. Dowiedzcie się, czy lokal posiada sejf, w którym będziecie mogli przechować otrzymane prezenty.
9. Zapytajcie, czy istnieje możliwość organizacji poprawin oraz jakie koszty się z tym wiążą.
10. Ustalcie, do której godziny może odbywać się zabawa weselna, czy jest możliwość jej przedłużenia oraz jaki koszt się z tym wiąże.
11. Upewnijcie się, czy w trakcie Waszego wesela nie zostały zaplanowane również inne uroczystości – jest to istotna informacja, jeśli nie chcecie dzielić się ogrodem lub budynkiem z inną parą. Jeżeli jednak na terenie obiektu odbywać się będą w tym samym czasie inne uroczystości, zasięgnijcie informacji, do jakiego stopnia zagwarantowana Wam będzie prywatność.
12. Dowiedzcie się, czy na terenie obiektu jest parking oraz ile aut pomieści.

 

Kategorie: poradnik

Powiązane Posty

poradnik

Apele Grzelki ślubów planerki

Apele Grzelki ślubów planerki Co powiecie na cykl porad dotyczących ślubnych tematów? Będą to wskazówki dla Par Młodych, ale również porady dla gości weselnych. Chcę w swoich apelach przekazać Wam ważne informacje, porady, często dotyczące Czytaj więcej…

moje realizacje

Koordynacja dnia ślubu i wesela

Koordynacja dnia ślubu i wesela skierowana jest do tych z Was, którzy przygotowali wszystko sami, mają już wybranych podwykonawców, a moja praca polegać będzie na skoordynowaniu Waszego dnia ślubu i wesela, dopilnowaniu, aby wszyscy zaangażowani Czytaj więcej…

poradnik

Wizyta w salonie sukien ślubnych

Wizyta w salonie sukien ślubnych jedne z nas raduje, a inne przyprawia o ból głowy. W dniu ślubu chcemy wyglądać wyjątkowo i jednocześnie czuć się komfortowo, dlatego tak wiele czasu poświęcamy na poszukiwania tej jedynej Czytaj więcej…